2.3/10 (143 głosów)
Marzeniem osób, które przez lata nosiÅy staÅe aparaty ortodontyczne jest pozbycie siÄ ich raz na zawsze i nigdy wiÄcej o nich nie myÅleÄ. W rzeczywistoÅci jednak, aby utrzymaÄ uzyskane wyniki po zakoÅczeniu leczenia ortodontycznego, wymagany jest kolejny niewielki wysiÅek ze strony pacjentów, którzy przez pewien czas bÄdÄ
musieli nosiÄ inny rodzaj aparatu - aparat ortodontyczny.
Faza po zakoÅczeniu leczenia ortodontycznego jest w istocie niezwykle delikatna, ponieważ jeÅli wszystkie wytyczne ortodonty dotyczÄ ce fazy restrykcji nie sÄ przestrzegane do koÅca, ryzyko nawrotu ortodontycznego jest bardzo wysokie.
Krótko mówiÄ c, lepiej jest postawiÄ na swoim i nosiÄ ten aparat ortodontyczny, niż żeby wszystkie dotychczasowe wysiÅki speÅzÅy na niczym.
Co to jest nawrót ortodontyczny?
Nawrót ortodontyczny wystÄpuje wtedy, gdy po leczeniu zÄby ponownie siÄ przesuwajÄ .
Po zakoÅczeniu ruchu ortodontycznego zÄby w rzeczywistoÅci majÄ tendencjÄ do powrotu do swojej pierwotnej pozycji ze wzglÄdu na swoistÄ pamiÄÄ tkanek, które je podtrzymujÄ . Ponadto w jamie ustnej dziaÅajÄ różne siÅy miÄÅniowe, które mogÄ Åatwo przesunÄ Ä zÄby, które sÄ wyrównane, ponieważ nie sÄ jeszcze ustalone w nowej pozycji.
Jedynym sposobem na zapobieganie nawrotom ortodontycznym jest aparat ortodontyczny dokÅadne informacje.
Rodzaje urzÄ dzeÅ ortodontycznych:
Aparat ortodontyczny może byÄ dwojakiego rodzaju:
Zdejmowany, jest przezroczystym szablonem lub pÅytÄ z żywicy i drutu. Wykonywany jest w laboratorium zgodnie z nowym poÅożeniem zÄbów wyrównanych w wyniku leczenia ortodontycznego. SkutecznoÅÄ ruchomego aparatu ortodontycznegoa w zapobieganiu nawrotom ortodontycznym jest ÅciÅle zwiÄ zana ze wspóÅpracÄ pacjenta.
StaÅe, wykonuje siÄ za pomocÄ aparatu ortodontycznegoa pasywnego tj. metalowego Åuku przymocowanego do wewnÄtrznej strony zÄbów. Stosuje siÄ go od kÅa do kÅa przechodzÄ c przez siekacze, przy czym najbardziej narażony na nawroty jest sektor przedni. ChoÄ jego zaletÄ jest to, że nie wymaga wspóÅpracy z pacjentem, to jednak aparat ortodontyczny staÅy może utrudniaÄ manewry higieniczne w jamie ustnej, zwÅaszcza że uniemożliwia nitkowanie.
Jak dÅugo należy nosiÄ aparat ortodontyczny?
Dobrze jest wiedzieÄ, że faza ograniczania nie jest krótkotrwaÅa; w każdym razie czas, przez który pacjent musi nosiÄ ten rodzaj aparatu, jest ustalany przez ortodontÄ na podstawie sytuacji wyjÅciowej i obecnoÅci jakichkolwiek zÅoÅliwych nawyków, które mogÄ wpÅynÄ Ä na utrzymanie wyniku.
Ogólnie rzecz biorÄ c, faza retencji trwa co najmniej 2 do 3 lat, podczas których pacjent bÄdzie musiaÅ udaÄ siÄ na okresowe badania kontrolne, aby oceniÄ sytuacjÄ. Wskazane byÅoby również kontynuowanie tych kontroli co 6-12 miesiÄcy, nawet po zakoÅczeniu fazy unieruchomienia, aby można byÅo natychmiast wykryÄ wszelkie drobne ruchy i skorygowaÄ je po prostu poprzez ponowne zaÅożenie unieruchomienia.
PamiÄtajmy, że w przypadku, gdy po leczeniu ortodontycznym zÄby ponownie stanÄ siÄ krzywe, jedynym sposobem na ich wyrównanie jest zaÅożenie aparatu staÅego, ponieważ w przypadku nawrotu choroby ortodontycznej, aparaty retencyjne sÄ bezużyteczne.
Przez ile godzin dziennie?
Jednym z protokoÅów jest noszenie aparatu ortodontycznego przez caÅy dzieÅ przez pierwsze 3-4 dni, aparat należy zdejmowaÄ tylko do jedzenia i mycia zÄbów.
Przez pierwsze 6 miesiÄcy po zabiegu przez co najmniej 14 godzin dziennie, potem przez caÅÄ noc i przez kilka godzin w ciÄ gu dnia.
Po pierwszych 6 miesiÄ cach stosowanie można ograniczyÄ do stosowania tylko w godzinach nocnych do co najmniej 2 lat po zdjÄciu aparatu ortodontycznego.
Do czego sÅuÅ¼Ä aparaty ortodontyczne?
Terapia ortodontyczna jest stosowana w celu rozwiÄ zania różnych problemów, takich jak stÅoczenia zÄbów, diastema, zgryz gÅÄboki i zgryz otwarty.
StÅoczenie zÄbów
StÅoczenie zÄbów wystÄpuje wtedy, gdy w szczÄce nie ma wystarczajÄ co dużo miejsca, aby pomieÅciÄ wszystkie zÄby, które majÄ tendencjÄ do krzywego wzrostu. Dlatego celem terapeutycznym jest stworzenie przestrzeni do wyrównania wszystkich zÄbów. Jeszcze kilka lat temu w wieku dorosÅym czÄsto rozwiÄ zywano go poprzez ekstrakcjÄ jednego lub kilku zÄbów.
DziÄki ewolucji biomechanicznej sekwencji leczenia ortodontycznego, usuwanie zÄbów jest coraz rzadsze. Jednak nawet w przypadku ekstrakcji, dziÄki staÅej ortodoncji lingwalnej bez zamków możliwe jest ukrycie zarówno obecnoÅci aparatu, jak i braku zÄbów, które zostaÅy usuniÄte.
Diastema
Diastema to przestrzeÅ miÄdzy zÄbami o różnej wielkoÅci. Aby skorygowaÄ tÄ wadÄ jednym z możliwych rozwiÄ zaÅ jest leczenie ortodontyczne.
Otwarty kÄs
Zgryz otwarty to wada zgryzu charakteryzujÄ ca siÄ obecnoÅciÄ szczelin spowodowanych brakiem kontaktu pomiÄdzy elementami górnego i dolnego Åuku zÄbowego.
Ten rodzaj wady zgryzu może rozwinÄ Ä siÄ zarówno w wyniku dziaÅania czynników Årodowiskowych, takich jak ssanie palca, oddychanie przez usta i nakÅadanie jÄzyka podczas poÅykania, jak i czynników dziedzicznych, które wpÅywajÄ na cechy szkieletowe podmiotu.
Zgryz otwarty to wada zgryzu charakteryzujÄ ca siÄ obecnoÅciÄ wyraźnie widocznych przestrzeni spowodowanych brakiem kontaktu pomiÄdzy elementami Åuku górnego a elementami Åuku dolnego. Ten rodzaj wady zgryzu może rozwinÄ Ä siÄ zarówno w wyniku dziaÅania czynników Årodowiskowych, takich jak ssanie palca, oddychanie przez usta czy interpozycja jÄzyka podczas poÅykania, jak i czynników dziedzicznych, które wpÅywajÄ na cechy szkieletowe podmiotu.
Zaloguj się lub załóż konto
Zostaw komentarz